Internet światłowodowy jest dziś popularnym i coraz stosowanym rozwiązaniem nie tylko przez gospodarstwa domowe, ale również obiekty komercyjne w całej Polsce.
Co należy wiedzieć o światłowodach?
Obecnie światłowody stanowią podstawę funkcjonowania większości telefonii komórkowych i internetowych. To właśnie one zapewniają stabilny u szybki dostęp do sieci. Obecnie do sieci światłowodowej podłożaczych jest mniej niż 20% gospodarstw domowych. Specjaliści dążą do tego, by w najbliższych latach sytuacja uległa zmianie i doszło do osiągnięcia tzw. „dojrzałości światłowodowej”.
Budowa światłowodu składa się z trzech elementów:
- rdzenia umożliwiającego transmisję fali świetlnej,
- płaszcza światłowodu będącego ochroną rdzenia,
- pokrycia światłowodu chroniącego instalację przed uszkodzeniami mechanicznymi i mikropęknięciami.
Każdy z tych elementów musi być wykonany z wysokiej jakości materiałów, odpornych na oddziaływanie warunków atmosferycznych i innych czynników.
Podłączenie światłowodu
To jaki osprzęt światłowodowy w danym przypadku będzie niezbędny, zależy przede wszystkim od tego, czy w pobliżu znajdują się inne kable światłowodowe. Jeśli tak, sprawa jest ułatwiona, a instalacyjne w przypadku domów jednorodzinnych będą trały tylko kilka godzin. W przypadku bloków sytuacja związana z montażem światłowodów jest nieco bardziej skomplikowana i czasochłonna, ponieważ tam konieczna jest to wykonania znacznie większa ilość czynności.
W przypadku montażu bardzo ważną czynnością jest wdmuchiwanie światłowodów. Na czym polega? Jest to czynność polegająca się na wprowadzaniu kabli bądź też mikrokabli do rur osłonowych. W tym procesie wykorzystywane jest sprężone powietrze lub woda.
To, w jaki sposób będą przebiegały prace montażowe, zależne jest przede wszystkim od tego, czy prowadzone będą w domu, czy też może w mieszkaniu. W przypadku domów jednorodzinnych zadanie jest znacznie łatwiejsze i trwa kilka godzin. W przypadku mieszkańców bloków procedura będzie zdecydowane bardziej czasochłonna.
Warto pamiętać o tym, że wszystkie prace muszą być wykonywane przez specjalistów. Technicy montują kabel w specjalnej skrzynce. Gdy już się uporają z montażem, dochodzi do zespawania i połączenia wszystkich elementów, a następnie do niezbędnej konfiguracji — bez tego światłowód nie będzie działał zgodnie z oczekiwaniami.
Reflektometr optyczny czy spawarka do światłowodów do bardzo ważne narzędzia, których z pewnością nie może zabraknąć przy pracach montażowych. W wielu przypadkach przyda się również specjalny nóż do włókien światłowodowych. Zarówno te, jak i inne ważne elementy najlepiej jest zakupić u uznanego i cenionego na całym świecie producenta spawarek, firmy Fujikura.</p